TROOP 2 PARENTS COMMITTEE

2015-2016

Officers

Scoutmaster Dr. Steve Marcy
Parent Committee Chair Mark Warshauer
Treasurer Kathy Ishler

Committee Chairs

Advancement Chair Joan Sussman
Boards of Review Joan Sussman
Charter Representatives Michael Rich (RAND Corporation)
Council Liaison Bob Clinco
Court of Honor Mike Nagata
Den Chief Coordinator Shelly Hyde-White
Electronic Communications David Lappen
Meeting Facilities Michael Rich, Susan Giesberg
Merit Badge Coordinator Stephanie Furlong
Mother's Club Presidents Sandy Sam, Carol Forsyte
New Famly Liaison Shelley Hawkins
Orientation - Recruit Families Mike Nagata
Rechartering Bob Clinco
Recruitment & Retention John Zemke
Rank Advisor Bob Clinco

Website

Design & Maintenance Maryanne Solomon

Advancement Leaders

Troop 1-1/2 Bob Gunter
Recruits Ken Stahlman, Jessica Chuang
Second Class Ken Sleeper
First Class Aaron Furlong, Rich Smith
Star Steve Sussman
Life Kent Moody
Eagle Michael Kelley
Staff Advisor Dan Stirling
Staff Enrichment Graham Wong

Camping and Event Support

Bloody Monday Suzie Kim, Allison Leong, Kent Moody, Mike Nagata, Peter Pak
Camping Chair Derek Eaton
Canoe Equipment Coordinator Tom Foote
Christmas Tree Lot Marvin Lai
Family Camp Peter Cohen
July 4th Event Roy Harling
On-Call - 3 Hours Meighan Maguire, John Shin and Todd Erlandson
Parent Camp Coordinator Ken Mathias, Peter Moraweic
Quartermaster (Equipment/Transportation)
Summer Camp 2014 Dr. Marcy
Walk for Life (July) Roy Harling and Suzie Kim

Other Support Activities

Aluminum Can Recycling Chris Kim
Alumni Colleen Pundyk, Graham Wong
Canoe Maintenance
Career Advisory
Fleece Jackets Sales (Red Monogramed) Meighan Maguire
Librarian Chase Meyer (Scout) http://troop2library.weebly.com/
Name Tags
Neckerchiefs Sharon Hart and Marcia Sauters
Scholarships - Keith Monroe
Scholarships - Steve Marcy Steve Marcy

Key Merit Badge Position

Bicycling Paul Hawkins
Camping Mike Nagata
Hiking Mike Nagata

One-Time Committees

501c3 Review Kathy Ishler, Anita Landecker, Alan Benjamin
Special Needs Ken Sleeper, Carl Hobkirk

Assistant Scoutmasters

Mark Brown Bryan Gordon Marvin Lai Chris Sleeper
Stephen Chen Bob Gunter David Lappen Ken Sleeper
Jessica Chuang Michael Halberg Marcil Mamita Rich Smith
Bob Clinco Peter Hammersly Greg Metz Ken Stahlman
Peter Cohen Sharon Hart Murray Miller Dan Stirling
Derek Eaton Paul Hawkins Peter Morawiec Steve Sussman
Mark Faries Mike Ishler Mike Nagata Ron Theile
Tom Foote Michael Kelley Peter Pak Mark Warshauer
Steve Forsyte Dave Kim Gary Pavlica Stoney Westmoreland
Aaron Furlong Jeff Kloss Rod Rodrigues Graham Wong